שימוש בעמודים וירטואלים בגוגל אנליטיקס

במאמר זה אנחנו נדבר על מהם צפיות עמוד וירטואליות, למה עליך להשתמש בהם, איך ליישם אותם ומתי הם הכי מתאימים.

מהי צפיית עמוד וירטואלית בגוגל אנליטיקס?
דבר ראשון, אנחנו נתחיל הגדרה של מהי צפיית עמוד "רגילה". האמת היא, שאין באמת כזה דבר. צפיית עמוד זה מה שקורה כאשר הג'אווה סקריפט ga(‘send’, ‘pageview’); מופעל. בדרך כלל זה קורה רק פעם אחת בטעינת עמוד, בתור הקוד המרכזי של גוגל אנליטיקס. עם זאת, במידה ותשימו את השורה הזאת 10 פעמים באותו עמוד,ירשמו 10 צפיות למרות שהמשתמש טען רק עמוד אחד. דרך אגב, שיכפול הקריאה של "send pageview", שכפול קוד אנליטיקס ברור, הוא הסיבה העיקרית לדיווח של 1-5% אחוזי נטישה באנליטיקס.

אז, צפיית עמוד וירטואלית היא בדיוק כמו צפיית עמוד רגילה. על ידי הטמעת קוד ג'אווה סקריפט בסיסי והאנליטיקס רושם צפיית עמוד. שימוש ב" צפיית עמוד וירטואלית " נועד לשמש אותנו  בצפיית עמוד שדורשת עוד קצת מאמץ תיוג (עמוד שאינו חלק מהקוד התבניתי / עיקרי של האתר). עלינו להשתמש בהם בכל מקום בו נטען תוכן חדש בלי טעינה מחודשת של העמוד, או כאשר 2 תכנים או יותר יושבים על אותו URL. אפשר ליצור את הקוד לצפיית עמוד וירטואלי על ידי גישה לאתר בעזרה של גוגל אנליטיקס ולמידה של התקנים שלהם.

מתי להשתמש בצפיות עמוד וירטואליות?

ישנם הרבה תרחישים בהם חיוני להשתמש בצפיות עמוד וירטואליות, הנה חלק מהתרחישים הכי נפוצים:

  • בטופס שמחזיר את הגולש לURL זהה לאחר שליחתו.
  • בתהליך צ'ק-אאוט שמתבצע בעמוד אחד ללא מעבר שלבים.
  • במצב של חלונות, כאשר החלונות נצפית כעמוד נפרד, אך היא נטענת באמצעות ג'אווה סקריפט או AJAX
  • אתרי AJAX בכללותם

אנו נבחן את כל אלה בקיצור

דוגמאות:

אם משתמש ממלא טופס ב girit-tech.com/contact-us/ , ולאחר שליחה מוצלחת הדפדפן שלו שוב מעלה את girit-tech.com/contact-us, אז אנליטיקס ירשום 2 צפיות לעמוד של /contact-us, מכיוון שאנליטיקס מקבל את כתובת הURL משורת הכתובת של הדפדפן כברירת מחדל. לכן, אין לנו דרך לדעת אם המשתמש באמת שלח את הטופס או לא (אם כי ניתן לספור רק את הצפיות הייחודיות אך זו רק חלק מהבעיה שאכן לא נדע אם משתמש שלח פנייה או רק ביקר בעמוד).

על מנת לפתור את הבעיה, אנחנו יכולים לשנות את ברירת המחדל של קריאת ga(‘send’, ‘pageview’); כך שהוא שולח כתובת URL אחר לאנליטיקס. נגיד ואנחנו רוצים לראות את /contact-us/submitted בדו"חות שלנו כאשר משתמש באמת שולח את הטופס בהצלחה. עלינו לערוך את הקריאה, כדי שהיא תיראה כך:

ga('send', { 'hitType': 'pageview', 'page': '/contact-us/submitted/', 'title': 'Contact Us Submitted' });

(כל הקודים בפוסט הם עבור גוגל אנליטיקס יוניברסל – analytics.js)

על ידי שליחה של עמוד וירטואלי אנחנו יכולים להבחין בין שליחת טופס לבין צפייה בטופס על ידי צפייה או בכתובת הURL או בכתובת העמוד.

תרחיש דומה נוצר כאשר יש לנו תהליך צ'ק-אאוט בעמוד אחד (או תהליך צ'ק-אאוט אשר מציג מספר שלבים באותה כתובת URL). אם אנחנו רוצים לעקוב אחר כל כצד כחלק ממשפך שניצור, לנתח אחוזי נשירה, וכו' (בהנחה שאתם לא משתמשים בEnhanced E-Commerce Tracking), אז אתם צריכים להשתמש בצפיית עמוד וירטואלית.

תרחיש החלונות הוא קצת שונה. בהינתן העובדה שתגיות מבוססות ג'אווה סקריפט או AJAX הפכו לנפוצות, בזמן האחרון זה נהפך לדבר מקובל, חלונות אשר מראות תוכן מבלי לשלוח את המשתמש לכתובת URL אחרת, צריכים שיהיה להם מעקב הכולל צפיות עמוד וירטואליות בכדי לעקוב אחר השימוש בהם כראוי. ניתן לצרף את קוד המעקב של צפיית העמוד להקלקה על החלונות, אבל אנו בדרך כל מציעים לצרף את הקוד לתוכן עצמו כך שהוא רושם צפיית עמוד רק אם התוכן מוגש למשתמש. קוד דוגמה לחלונות עם מאפיינים טכניים של חנות וירטואלית:

ga('send', { 'hitType': 'pageview', 'page': '/widgets/tabs/technical-characteristics/', 'title': 'Widgets | Tabs – Technical Characteristics' });

כמובן, באתר AJAX רוב צפיות העמוד הן צפיות וירטואליות, מכיוון שקיים מספר מועט של טעינות עמוד אשר יפעילו את קריאת ברירת המחדל של צפיית העמוד.

צפיות עמוד וירטואליות או אירועים?

מה עדיף – צפיות עמוד וירטואליות או אירועים? אי אפשר פשוט להשתמש באירועים במקום בצפיות עמוד? יש מומחי אנליטיקס שתומכים בשימוש באירועים במקום בצפיות עמוד וירטואליות מסיבות שונות. עם זאת, קיים חסרון גדול לאירועים, בכל שלושת המקרים שהעלינו למעלה: הם *אינם* צפיות עמוד. מה שאומר שאם אתם רוצים שיהיה לכם את היכולת להשתמש בדו"ח Funnel Visualization של גוגל או בדו"ח Goal Flow בתוך גוגל אנליטיקס, אתם *חייבים* להשתמש בצפיות עמוד וירטואליות, מכיוון שעדיין, אין אפשרות להגדיר משפך עבור יעדי אירועים, ואירועים אינם יכולים להיות השלבים של משפך יעדים. בנוסף, אפשר להשתמש בדו"ח Navigation Summary עם צפיות עמוד וירטואליות, בעוד שאי אפשר לעשות זאת עם אירועים וכן אנחנו יודעים זה מעצבן מאוד.

משפך אנליטיקס כפי שמגדירים אותו
משפך להיווצרות יעד נותנת לנו מבט ממשי לתהליך בו התבצע היעד
Funnel Visualization
Funnel Visualization – משפך המרות כפי שנראה בגוגל אנליטיקס כאשר הוגדר נכון

יש מקום לאירועים, אבל עדיף להשתמש בצפיות עמוד כאשר האינטראקציה היא יותר קרובה לטעינת עמוד בהתהוותה מאשר לאירוע.

דברים שצריך לקחת בחשבון

"חסרון" די ברור לשימוש בצפיות עמוד וירטואליות הוא ספירת נתונים "מנופחים". אנו רושמים "חסרון" ו"מנופחים" במירכאות, מכיוון שברוב המקרים אין בכלל חסרון או ניפוח של הנתונים. תלוי במצב, קיים סיכוי שלפני שהתחלתם להשתמש בצפיות עמוד וירטואליות, שהייתם סופרים פחות צפיות ממה שהיה נכון בפועל. העובדה היא שברוב המקרים בהם נתקלנו, השימוש בצפיות עמוד וירטואליות יצרה מספר מזערי מאוד של נתונים נוספים, כך שלא היה לזה השפעה על מדידות כגון צפיות עמוד, ביקורים משתמשים וכו'.

עם זאת, אם אתם חושבים שיישום צפיות עמוד וירטואליות עשוי להשפיע בצורה ניכרת על הממדים האלו אולי תשקלו:

  • להוסיף קידומת /virtual/ לכל הכתובות של צפיות וירטואליות
  • ליצור View חדש ולהוסיף פילטר אשר מוגדר לא לכלול צפיות לכל הכתובות הנ"ל בView המקורי.

אנו מקווים שהמדריך לצפיות עמוד וירטואליות עזר לכם. השתמשו בהם בתכיפות, ותשתמשו בהם בכל מקום בו הם עשויים לעזור לכם להשיג תובנות לגבי התנהגות משתמשים כי אחרי הכל ניתוח התנהגות גולשים היא הגורם המשמעותי ביותר לשיפור יחסי ההמרה באתר ולשיפור חווית המשתמשים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *