מינימליזם, האם אנחנו הולכים לעידן אנטי-עיצובי?

טרנדים בעיצוב הם דבר שמשתנה בקצב מסחרר. רגע אחד אתה ממצמץ והסקיצה שעיצבת לאתר נראית מיושנת ולא רלוונטית.

לא מעט פעמים כאשר מביאים דוגמאות של אתרים שנחשבים למובילים בתחום העיצוב אנו נתקלים  באתרים שמנסים כמה שיותר להרשים- מציגים תמונות עצומות, אפקטים מהשמיים, מצבי רולאובר מפתיעים, אנימציות ומה לא… ולפעמים אני שואלת את עצמי למה?! להראות שאנחנו מסוגלים? אולי הגיע הזמן לחזור לעקרון המינימליזם, לנקות כל מה שלא נחוץ, לתת דגש לתוכן ולמסר ופחות לכל הטררם שמסביב.

מה זה מינימליזם בכלל?
Less is more. בעיצוב מינימליסטי אנו דואגים לכלול רק את המרכיבים החיוניים באתר ושום דבר מעבר לכך. במקום גרפיקה מנקרת עיניים, משחקים של צל, אנחנו הולכים לכיוון פשוט יותר, נקי, אלגנטי, פרקטי שמקדש את התוכן. התפריטים נהיים פשוטים יותר (פחות מזכירים כפתורים), שימוש בצבעים ורקעים בהירים (אל תפחדו לעצב אתרים בצבעים שחור לבן), שטחים ריקים שמעניקים לעין תחושה של מרחב וחופש ללא הסחות דעת(אין צורך להעמיס).

מינימליזם, האם אנחנו הולכים לעידן אנטי-עיצובי?
אתר למסעדה Quay. נקי, בלי אפקטים משמיים.

 

מינימליזם, האם אנחנו הולכים לעידן אנטי-עיצובי?
פרוטופליו של מעצב אוסטרלי. לא מפחד להשאיר חללים ריקים.

 

 

מינימליזם, האם אנחנו הולכים לעידן אנטי-עיצובי?
שחור ולבן השילוב המושלם.

מינימליזם קלי קלות – האמנם?

משפט מפתח בכל תחומי העיצוב אומר שמעצב טוב יודע מה להוריד ולא מה להוסיף. כל מעצב יכול לצמצם אפקטים, לנקות אלמנטים ויזואליים ולהכריז בקול הנה אני מעצב אתר מינימליסטי ונקי! אז זהו..שזה לא כך כך פשוט.  עיצוב מינימליסטי מצריך תחכום ומיומנות. כל אלמנט ויזואלי המופיע באתר יהיה מוכרח להביע רעיון מסוים באופן מדויק ותמציתי. ישנו הבדל בין עיצוב מינימליסטי מוקפד, מקורי, שמושך את העין לבין עיצוב שלוקה בחסר ונראה שלא טופל.. בעיצוב מהסוג הזה הגיוני שיהיו אחוזים גבוהים של שטחים ריקים ולכן חשוב לבסס את העיצוב על מערכת גריד חזקה על מנת שהעיצוב שיתקבל לא יראה מרושל ומבולגן.

איך זה ישפיע על התעשייה?
כיום אנחנו עדיין לא נמצאים במקום הסופר נקי הזה. מעצבים עדיין נוטים להעמיס בצבעים ובאפקטים להראות לכל העולם שהם יודעים לעצב אתר עם תמונה שתסתובב ברגע שאתה תעבור עלייה עם העכבר. אבל בקרוב אנחנו כבר לא נוכל להכיל את כל הרעש הזה. השערה שלי שתעשיית המעצבים תצטמצם (בדומה למינימליזם) ומעצבים שידעו להשתמש בעיקרון זה בחכמה יחשבו לטובים ומקצועיים. רק מי שיעבוד עם גריד מסודר, ימקד את הצופה במה שחשוב, ייצור זרימה טבעית ומסקרנת (ולא משעממת) באתר, יקפיד על כל מיקום וצבע של אלמנט יעשה את קפיצת המדרגה הזאת ויצור אתרים אלגנטיים ומקצועיים.

לסיכום, זכרו- פחות זה יותר, לא צריך לגזים ולהשוויץ שאתם יודעים. תפטרו ממבצע רולאובר מטורפים, נקו אלמנטים לא נחוצים. מקדו את הגולש לדברים החשובים ביותר באתר בלי הרבה בלאגנים ואתם על דרך המלך. בהצלחה.

*המאמר נכתב מתוך ניסיון וטעם אישי של מעצבת גרפית אך מי כמובן שעיצוב זה עניין של טעם ואין דבר כזה יופי אבסולוטי.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *