חנויות מסביבי – גוגל מציגה תוצאות לפי מיקום

תוצאות לפי מיקום מזמן הפכו לחובה. גוגל נעזרת במיקום של הלקוחות על מנת להציג בפניהם תוצאות שעונות על הצרכים שלהם בסבירות גבוהה יותר ולנו יש את היכולת לנצל זאת לטובתנו.

עולם המובייל התפתח במהירות היסטרית וצפוי להמשיך לגדול בקצב מסחרר , אף אחד כולל חברות הענק לא ראה את הצמיחה בענף המכשירים הסלולריים כפי שמתחיל להתבהר בשנים האחרונות ואפילו ענקית החיפוש וחברות ענק אחרות לא השכילו לאמוד את ההשפעה האדירה שיש למכשירים הסלולריים על תרבות הצריכה ועל האופן בה כל חווית הגלישה תראה.

בשנים האחרונות כל ענקיות האינטרנט התעוררו והחלו לייצר שירותים רבים עבור משתמשי המובייל, כך לדוגמה פייסבוק בחרו לאפשר ניהול פרסומות במובייל ולאחר מכן גם גוגל פרסמו אפליקציה לאדוורדס לאחר מכן הם פרסמו שמי שאינו מוכן להתאים למובייל לא יופיע בתוצאות החיפוש ובסופו של דבר אף אפשרו לבצע קמפיין שיחות לפרסום מספר טלפון ישר מתוך תוצאות החיפוש וזאת כחלק ממגמה שהולכת והופכת למרכזית בה ההתייחסות למובייל נעשית ברצינות רבה וההבנה שכסף רב נשפך בטכנולוגיה זו גורמים לכך שהמירוץ אחר משתמשי הקצה הופך לקשה ומאתגר יותר ויותר.

תוצאות לפי מיקום בצמיחה מהירה 

כולם כיום יודעים שכאשר אדם רוצה משהו הוא פונה אל עבר המכשיר הסלולרי ולא אל המחשב , בגלישה במחשב לא רק שהחיפוש מעלה תוצאות מאזור אחר לגמרי אלא שגם המספר לעתים קשה לאיתור ועם יש טכנולוגיה שמאפשרת קבלת תוצאות מבוססות מיקום הרי שהמשתמשים עושים בה שימוש בהמוניהם.

משתמשים רבים כבר כיום מוסיפים לשורת החיפוש את המונחים "לידי / בסביבה / קרוב לכאן". אם תשאלו כמה? גוגל אומרת שמדובר במיליארדים בכל העולם ובשפות שונות בכל חודש כאשר חיפושים לכלל השירותים מקניון ועד שרברב מתבצעים באמצעות המובייל כאשר הגידול בחיפושים אילו בשנים 2011 -2013 עמד על 20% כיום הנתון עומד על 80% מכלל החיפושים כלומר יש שוק שלם של חיפושים שמביאים את העולם הווירטואלי כשכבה נוספת על פני העולם האמיתי בו אנחנו חיים. לא עוד חנות אחת שמוכרת לכל המדינה אלא כיום הכל נבחן בהתאם למיקום.

ייתכן ויש יזמים שימצאו בתוצאות לפי מיקום יתרון משמעותי כאשר סוף סוף יהיה בידי חנויות קטנות היכולת לזכות לטווח מכירות פיזי שבו הם מוכרים שירות זה או אחר על פני רשתות גדולות או נותני שירותים אחרים. הטמעה של מיקום לדף העסק מקנה לבעלי אתרים גידול משמעותי בכניסות אורגניות ואיכותיות לאתר החנות / השירות שלהם.

 

למצוא תוצאות לשירותים לפי מיקום גיאוגרפי
למצוא תוצאות לשירותים לפי מיקום גאוגרפי

לקוחות בעולם החדש רוצים שירות בהתאמה , הם נכנסים לחנות לאחר שהם כבר ביצעו השוואות מחירים ועם תמונה של המוצר אותו הם מחפשים כאשר ברצונם לקבל מוצר זהה , כדי להבין טוב יותר לאן העולם החדש הולך – 50% מאילו שחיפשו שירות או חנות לפי מיקום הגיעו לחנות עצמה בתוך יום אחד ומתוכם 18% השלימו את רכישת המוצר במהלך אותו היום! כלומר יש לנו לקוחות יחסית סגורים על עצמם שיבואו פיזית לחנות שנמצאת בקרבת מקום כדי לרכוש את המוצר.

דוגמה :

לפי מחקרים של גוגל אדם שבוחר לצאת למסעדה לא יחשוב על חיפוש מקום לאכול אלא רק פחות משעה קודם לכן כלומר רוב מוחלט של הצרכנים במסעדה יעשו חיפוש בגוגל כאשר הם כבר רעבים והמקום הראשון שיראה לעיניהם יזכה בלקוחות. לאחר מכן בהגיעם למקום 40% מהלקוחות שלכם יחפשו מה המנה הטובה ביותר במקום , כדי לסבר את האוזן החיפוש הפופולרי ביותר כיום הוא "קפה ליד מיקומי" כאשר מיד אחריו מגיע החיפוש "קלוריות בקפה"

הלקוחות של היום יודעים בדיוק מה הם רוצים ונוסף על כך עם היכולת לקבל מענה על כל שאלה בזמן אמת הם כבר פחות פריירים מאי פעם , הם מגיעים מוכנים לחנות שלכם וסביר להניח שמספר השאלות על המוצר עצמו שואף כיום לאפס , מספר האנשים שנכנסים לחנות באופן אקראי ירד ואנשים מוכנים לנסוע לצד השני של העיר בכדי להגיע לחנות שמוכרת את המוצר שעונה על רצונם.

אז איך אני גורם לרוכשים פוטנציאלים לבצע את הקנייה דווקא אצלי ?

יש מושג שנחשב חדש יחסית שנקרא באנגלית micro-moments (מיקור רגעים) אילו חלקי רגעים בהם יש צפי שגולשים יחפשו את השירותים שאתם מספקים או טוב מכך את החנות שלכם בפועל , כאשר המטרה של בית העסק להיערך לכך ולספק מענה מדויק לשעות אילו כדי לחזק את הקשר עם הגולש. לצורך חישוב חלקיקי רגעים אילו מנתחי התנהגות גולשים ואנשי שיווק עובדים יחד כדי לזהות מתוך המידע שנאסף בגוגל אנליטיקס של האתר ומנסים לפענח מהם הסיבות לעליות וירידות בקצב החיפושים במהלך היום , כך לדוגמה חנות שמוכרת נעליים לא תזכה לחיפושים רבים על הבוקר ודווקא בצהריים מספר החיפושים יעלה – כאשר יכולים להיות לכך עשרות סיבות שעל בעל החנות לפענח ולספק מענה עליהם.

דוגמה מפורטת יותר ניתן למצוא כאשר מנתחים חנויות שמספקים מוצרים עונתיים או מוצרי נישב ברורים , כאשר מזהים שעות או תקופות בהם הביקוש עולה עלינו לנסות לראות איך אנחנו מגיבים עליהם ומופיעים בתוך תוצאות לפי מיקום , כך לדוגמה ביום שבת בישראל צפוי ירידה משמעותית בחיפושים למוצרים לפי מיקום מאחר ומרבית החנויות סגורות וזו שעתם של החנויות המקוונות הזוכות לגידול ברכישות.

אפילו מותגים אינם חסינים מפני תוצאות לפי מיקום מאחר ורוב החיפושים שנעשים לפי מיקום יהיו תחת חיפושים גנריים לדוגמה "מסעדות באזור \ ארוחת בוקר בסביבה" שאינם כוללים שימוש בשם מותג , מותגים בודדים מודעים לכך ומציגים מודעות לפי מיקום ובחלוקה לשעות היום בהכוונה ממוקדת לגולשי המכשירים הניידים ובכך זוכים לביקוש ער במהלך כל היום כאשר לחיצה על המודעה מנווטת אותם הישר לידיים של המותג אך פרסום מסוג זה מצריך חברה מקצועית ובעלי חנויות רגילים לא יודעים לעשות זאת.

איך מושכים לקוחות דווקא אליכם ? בקניונים עושים עבודה טובה בלבלבל
איך מושכים לקוחות דווקא אליכם ? בקניונים עושים עבודה טובה ומבלבלים אתכם

זיהוי של micro-moments מאוד מורכב אבל אם מצליחים לזהות רגעים אילו ומנצלים אותם היטב ניתן לזכות מכניסות איכותיות שבין 10%-18% מתוכם יגיעו לחנות עצמה ויבצעו רכישה! לכן רבות מחברות השיווק מתאימות את המודעות להופיע בחיפושים אילו למרות שהעלות לכך עולה אך חיפוש של מוצר בסביבה קרובה לרוב מראה על החלטה לקנות ורכישה של לקוח כזה והבאתו לחנות לרוב תהיה משתלמת.

בקטע עירוני למרות שנהוג לחשוב שאת ההחלטות הגדולות רוכשים עושים לאחר מחקר מעמיק , ולמרות שנהוג לחשוב ששירותים רפואיים או חיפושי עבודה נעשים רק במחשב מסתבר שלא מעט אנשים מבצעים חיפושים חשובים מאוד בדרכים וללא מחשבה רבה כלומר שלצד היכולת לבצע מחקר ובחירה רבים פשוט יתעצלו ויבחרו בתוצאה הראשונה שנקראת בדרכם ולכן תוצאות לפי מיקום רלוונטיות לכמעט כל עסק פיזי השוכן היכן שהוא על מפה.

כדי להופיע על מפה יש צורך באימות של בית העסק והגדרת מיקום , שימוש בפרסומות מבוססות מיקום , שמירה על קשר רציף ורציני עם הלקוחות בסביבה , אספקת שירותים במהירות ומענה בכל זמן לצד שיפור חווית הגלישה באתר והתרחבות לאפליקציות ולכל שירות שמתאפשר לכם , הרעיון בסופו של דבר להיות נוכח בכל המדיומים ולגרום ללקוחות הפוטנציאלים להיתקל בכם בכל חיפוש מקומי ובכך להגדיל את המכירות בעשרות עד מאות אחוזים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *