האם כדאי לעבור – Google Tag Manager ?

מעטים כיום עובדים עם הכלי ה"כבר לא חדש" של גוגל-  Google Tag Manager. ה- GTM הוא כלי מהמם פשוט מכיוון שהוא מאפשר לכם לעבוד עצמאית מבלי מפתח צמוד לידכם שצריך להטמיע קודים לכל פעולה ופעולה אותה תרצו למדוד כשאתם מנתחים את התנהגות הגולשים באתר. Google Tag Manager לא רק מאפשר לכם להתחיל לעשות סדר באסופת חלקי הקוד שהצטברו עם הזמן על גבי קוד המקור באתר אלא גם מאפשר לאדם הפשוט להתחיל לבצע ניתוחים מעמיקים יותר מאי פעם על ידי שימוש בקוד הקיים כבר באתר.

האם כדאי לעשות שימוש בגוגל תג מנג'ר?
האם כדאי לעשות שימוש בגוגל תג מנג'ר?

Google Tag Manager בקצרה 

גוגל החליטו ליצור עבור פשוטי העם כלי מבריק שעוזר לנו להכיל את כל התגיות השונות במקום אחד מסודר ומאורגן בו ניתן לשלוט בכלים רבים בצורה מסודרת ללא נגיעות מיותרות בקוד האתר. הוא בעצם שכבה שמתלבשת על האנליטיקס/ על האתר, כל שצריך זה להטמיע את הקוד של GTM פעם אחת באתר ומעתה מתחילים לעבוד עליו, מבלי להוסיף קודים בתשתית האתר. הפעולות הניתנות לביצוע כיום בגוגל תג מנג'ר:

 • יצירה של תגיות לכלים השונים כדוגמת Hotjar , Martica.Yandex , Google Analytics ועוד. המשמעות של יצירת תגיות אלו היא חיבור כלי המדידה השונים לאתר, מבלי הצורך להוסיף קוד.
 • קביעה של תנאים בהם כל תג נכנס לפעולה כך שניתן לקבוע שמעקב של כלי מסוים יעבוד בחלקים מסוימים באתר. דוגמה שימושית לכך ניתן לראות בהטמעה של צ'אט של חברת Zoopim שיפעל אך ורק בעמודי מוצר או בסל הקניות, כדי לאפשר עזרה ממוקדת יותר לקונים.
 • הגדרה של הפרטים שיאספו ולאילו חשבונות המידע ישלח. יש לכך משמעות רבה בעיקר במקרים בהם נרצה לשלוח את הנתונים שנאספו ליותר מחשבון מעקב אחד.
 • בנוסף, ניתן להגדיר אירועים למדידה באנליטיקס מתוך התג מנג'ר כגון: צפיות בעמודים, לחיצה על כפתורים, רכישות ועוד.

מתי כדאי לעבור ולעשות שימוש בגוגל תג מנג'ר?

סיבות לעבוד עם תג מנג'ר :

 • נוחות ניהול התגיות באתר.
 • קוד המקור באתר נותר נקי.
 • נחסך כמה עשיריות השנייה בטעינת האתר.
 • אפשרות למעקב וניתוח מתקדם ללא מגע בקוד.
 • מדידה איכותית של קרוס פלטפורם! (או בעברית צחה- בין מכשירים)
 • אחלה כלי למעקב אחר התקדמות.

סיבות לא לעבוד עם תג 'מנג'ר :

 • גוגל רואים כל כלי וכל פעולה שאתם מבצעים.
 • כבר הטמעתם את רוב האירועים אותם תרצו למדוד (לדעתנו זה לא באמת אפשרי כיוון שמדידה אמיתית משתנה ע"ב קבוע) ואז תצטרכו להחליף את הקודים הקיימים בחדשים (למשל של מעקב אחר רכישות).
 • ייתכנו בעיות בהטמעה שיגרמו לאבדן מידע.
 • חשש מהתמכרות למעקבים מתוחכמים 😉

מה אנחנו ממליצים?

למקדמי אתרים, מנתחי התנהגות גולשים (אנליסטים בכלליות) ומנהלי שיווק אנו ממליצים בחום לעבור לתג מנג'ר- גם אם עבודת ההטמעה הראשונית דורשת אפיון וקצת עבודה שחורה, בטווח הארוך מדובר במהלך חכם שיחסוך ממכם הרבה עבודה ויאפשר לכם גמישות מיירבית במדידה כל מה שעולה על רוחכם. תג מנג'ר פותח בפנינו כמויות מידע קיים שהיה עצור וכעת ניתן למדוד אותו!

שימו לב– יתכן ואירועים שהוטמעו קודם לכן לא יעבדו כנדרש ועליכם לבצע את המעבר בצורה מסודרת וזהירה. קודים שהוטמעו למערכות חיצוניות והטמעות ידניות קודמות יצטרכו לעבור הטמעה מחדש על תג מנג'ר (עליכם לחבר את הכלי למערכות החיצוניות ולקבוע תנאים למדידה של כל ההטמעות הידניות על הפלטפורמה).

למידת הכלי – תוכלו ללמוד איך לעבוד עם הכלי באתר הרשמי של גוגל תג מנג'ר וכן תמצאו מגוון של סרטוני הדרכה ביוטיוב

לכל מי שאינו מתמצא בענייני קוד ובענייני אנליטיקס – גוגל תג מנג'ר הוא כלי מופלא עבור אנשים המתמצאים בניתוח נתוני רשת וכן מבינים חוקים בסיסיים של קידוד. במידה ואינכם נושאים את הידע הבסיסי הנדרש לעבוד עם המערכת- או שתוכלו להתחיל ללמוד, כי הדרישה לנתח התנהגויות גולשים אינה נמנעת ממכם או שתתנו לאחרים לעבוד עבורכם (במידה וזה מתאפשר מבחינה כלכלית). העולם הדיגיטלי כיום מאפשר לכל בעל אתר להכנס למידע קריטי שיכול להפוך את הפעילות הדיגיטלית שלכם- החל מקידום ביטויים, דרך שינויים בממשק, הסבת מאמצי שיווק ופרסום ואפילו קריאטיב, להרבה יותר חכמה ומדויקת. לא לנתח את הנתונים שברשותכם זה כמו שיש לכם מכרה זהב אך מכיוון שאין לכם עט חפירה, תתעלמו ממנו.

מילים אחרונות

מאחר ומדובר בפלטפורמה חדשה, דברים משתנים כל הזמן. רק לפני יומיים התווספו להם תיקיות לניהול סדר התגיות לאחר שגוגל הבחינו שנוצרים יותר מידי תגיות והבלבול חוגג וכן דברים משתנים על בסיס שבועי ולכן אנו מאמינים שלמרבית הקוראים עדיף להמתין בסבלנות.

עדיין אין מערכת למידה מסודרת ולכן רק מעטים ניגשים ולומדים את החומר הנדרש ומקבלים תעודת בוגר קורס גוגל תג מנג'ר. לאחר שעשינו את הקורס אנו יודעים שיהיו התפתחויות מדהימות בעתיד, היו סבלניים ותיהנו.

הורד
ישראל בוכוולד, הסמכה של גוגל תג מנג'ר

 

בשבועות הקרובים נסקר את גוגל תג מנג'ר עם הדרכה מפורטת לאילו הרוצים הצצה לעולם ניתוח התנהגות גולשים. כדי לאפשר את המקסימום נשלב את שלבי ההגדרה של החשבון וכמובן נציג את הפעולות מתוך האנליטיקס כך שהדברים יתבהרו ככל האפשר.

המאמר נערך ע"י טל ליאור ונכתב ע"י ישראל בכוולד- מוסמך תג מנג'ר מטעם גירית אינטראקטיב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *