איך לדעת מה מעניין את הלקוח חלק א': טרנדים בפייסבוק וגוגל 

בעולם המודרני עסק טוב לא נמדד רק במוצרים, במחירים ובשירות שלו – עסק טוב חייב להיות מסקרן, מעניין וקשוב ללקוחות שלו. עסק טוב צריך לדעת מה הקונה רוצה ומה מעניין אותו. זאת לא עבודה קלה כלל, מכיוון שהיום העניין והרצון של האדם האינדיווידואלי ושל קבוצות הפך להיות דבר ויראלי בדיוק כמו פוסטים בפייסבוק וסרטונים ביוטיוב – אנחנו חיים על טרנדים ומגמות. מוצר להיט יכול לאבד עניין בקרב לקוחותיו אחרי מספר חודשים; נושא שהיה בראש השיח הציבורי מתחלף עם נושא שיח אחר; העולם מתפתח ומשתנה סביבנו.

בעל עסק טוב לא רק יודע מה היה מעניין או מה הגולש רוצה עכשיו – הוא יודע לחזות מה הולך לעניין אותו בעתיד (עסק מצוין יודע ליצור את הצורך העתידי הזה בעזרת המוצרים והשירותים שלו). אבל לא כל אחד מצויד במחלקת שיווק שמנתחת את דעת קהל – רבים מאתנו מצוידים במחשב סביר ותו לו.

כל זה יותר ממספיק בשביל לנטר את העניין והשיח של הלקוח שלנו – הרוב המוחלט של השאילתות עבר לאינטרנט, למנועי החיפוש ולרשתות החברתיות, בהם אנחנו שואלים שאלות ומחפשים מענה לצרכים ולרצונות שלנו. באינטרנט ניתן לקבל מידע מדויק ומגוון הרבה יותר ממה שהיינו מנתחים בעידן פרה-האינטרנט.

במאמר שיפורסם בשבוע הבא נסביר על כלים מפותחים שבאים לנטר את השיח והעניין באינטרנט ומציעים רעיונות לתוכן ולקידום העסק, ורבים מהם נמצאים בשימוש של אתרי e-commerce ענקיים. אך נכון לעכשיו נלמד כיצד כל בעל עסק יכול לקבל מידע רב על התחום שלו על ידי שימוש בכלים הפשוטים והפופולאריים ביותר באינטרנט – פייסבוק וגוגל.

עבור הדוגמא, נניח כי העסק הוא רשת גדולה של מחשבים וציוד היקפי – תחום ורסטילי ומשתנה ללא הרף. עסק מסוג זה צריך לשמור על עצמו מעודכן באופן כמעט שוטף ולדעת תמיד על מה הלקוח מדבר ומה מעניין אותו – אם זה טרנדים או פיתוחים חדשים בתחום החומרה או התוכנה, גדג'טים שתופסים תאוצה או כל נושא אחר בתחום שיכול לקדם את העסק.

דפים וקבוצות בפייסבוק

כל עסק שמכבד את עצמו כיום מחזיק לפחות חשבון עסקי אחד עבור פרסום העסק ויצירת קשר עם לקוחות. מלבד זאת הפייסבוק הוא כלי שכדאי לעשות בו מחקר שוק לעיתים קרובות ככל הניתן, משום שהוא מקבל אינפוט חי מגולשים על הדברים שמעניינים אותם או שהם רוצים לדעת. את המידע הזה ניתן לקבל על ידי מעקב אחר דפים וקבוצות בתחום. הפייסבוק מאפשר אף לעקוב אחר הפעילות שמבצעים המתחרים. עבור הדוגמא שניתנה, חנות מחשבים וציוד היקפי, מבט אחד בקבוצה "פורום חומרה – מחשבים, מובייל וכל מה שמסביב" נותן תמונת מצב ברורה על מה שמעניין את הגולשים, ובנוסף מאפשרת לקבל רעיונות למאמרים ותכנים שהגולשים היו מוכנים לקרוא או מוצרים ושירותים אותם הם מעוניינים לרכוש:

איך לדעת מה מעניין את הלקוח חלק א': טרנדים בפייסבוק וגוגל 
"פורום חומרה" – להבין על מה הלקוחות מדברים.

 

Google Trends ומתכנן מילות המפתח

גוגל מספקת מספר כלים נפלאים לניטור טרנדים והחיפושים הבולטים של הגולשים. הדף הראשי של כלי ניטור הטרנדים של גוגל  https://www.google.co.il/trends מספק מידע עדכני לכל הטרנדים ונושאי השיחה הבולטים של אותו היום, ובמקביל מנתח עניין ושיח על נושאים שונים על פי מיקום ועל פי עונתיות. הכלי נותן לבדוק מגמות על פי בחירה: אם בעל חנות המחשבים מעוניין להבין על מה מדברים אנשים אשר מתעניינים במחשבים, הוא יזין למשל את המילה "מחשב" ויקבל ניתוח של השיח על המילה בשנת 2015-

google trends מחשבים
google trends – מידת העניין במגמת מחשבים לאורך זמן

בגלילה מטה הוא מוצא מידע נוסף שיסייע לו להבין יותר טוב מה מעניין את הגולשים: עניין מחולק על פי אזורים (במידה והוא מנטר עניין באנגלית או בשפות אחרות) וחיפושים קשורים. בדוגמא שלנו מסיקים  כי מחשב נייד הוא המוצר החם ביותר בקטגוריית מחשבים. אם בעל העסק רצה לדעת במה עדיף לו למקד את המכירות שלו, סביר כי השנה הוא יבליט את המחשבים הניידים, מסכי המחשב וציוד היקפי עבור משחקי מחשב.

google trends מחשבים 2
google trends – עניין במגמת "מחשבים" על פי אזור וחיפושים קשורים

.

כלי מתכנן מילות המפתח של google adwords יודע לתת תמונה מדויקת יותר של מה הגולשים מחפשים במנוע החיפוש. אחרי כניסה ל- adwords.google.com/KeywordPlanner הכלי מאפשר לחפש מילות מפתח פופולאריות מתוך פרמטרים רבים: מילות מפתח הקשורות למוצר או השירות, דף נחיתה של העסק או של אתרים אחרים בנושא או מילות מפתח על פי קטגוריה. כך למשל בעל רשת לחנויות מחשבים ימלא כל אחד מהפרמטרים במתכנן מילות המפתח:

מתכנן מילות המפתח
מתכנן מילות המפתח למגמת "מחשבים" – מה מעניין את הלקוח שלי?

אין דרישה למלא את כל הפרמטרים, ומספיק שדה חיפוש אחד שיכיל את הנושא הרצוי בשביל להביא תוצאות מספקות. הכלי מאפשר מיקוד או הרחבה של מילות החיפוש, כמו מילות חיפוש פופולאריות על פי מדינה או עיר, מילות חיפוש בשפות שונות, מילים שאינם רלוונטיות עבורנו (מילות מפתח שליליות) ועוד. כך יראה ניתוח הנתונים לאחר שבעל הרשת הזין בשדה החיפוש "מחשב, מחשבים":

מתכנן מילות המפתח
מתכנן מילות המפתח למגמת "מחשבים" – החיפושים המובילים

הנתונים מוצגים בצורה ברורה ופשוטה להבנה, ולבעל הרשת נשאר רק לחשוב – מה מסיקים על פי הנתונים האלו? מלבד רשת חנויות המחשבים "אייבורי" המובילה, רבים מחפשים "השוואת מחירים" – הלקוח מחפש את ציוד טוב במחיר זול; מחשבים ניידים, מגמה אותה ראינו כבר בנתונים שקיבלנו מgoogle trends; טכנאי מחשבים ושולחן למחשב. כיצד בעל העסק ייקח את הנתונים הללו ויקדם את עצמו? הוא יכול לקיים מבצע על מחשבים ניידים, לכתוב מאמר על שולחנות מחשבים הטובים ביותר למשמשים רציניים, לפרסם מודעה המדגישה את שירותי המעבדה שלו – האפשרויות בלתי מוגבלות. כל עוד הוא יידע כיצד לנצל את הנתונים בידיו בצורה הטובה ביותר, הוא יצליח למנף את העסק שלו ולהביא לעלייה בהמרות.

המאמר הבא מסביר על כלים המובילים בתחום ניטור התוכן שכדאי להכיר: Buzzsumo, Epicbeat, Quora ועוד.

רוצים להיות עם היד על הדופק כשזה נוגע לעסק שלכם? צרו עמנו קשר לקבלת הצעת מחיר. גירית אינטרקטיב – המובילה בניתוח התנהגות גולשים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *