מה גוגל אנליטיקס יודע עלינו ואיך אנו מנצלים ידע זה?

טענות רבים עלו עם השנים על ידי מומחים רבים שטענו שלחברת גוגל יש יותר מידי מידע עלינו ושהיא יכולה לנצל מידע זה לרעה ואף לפגוע בנו , רבים טוענים שלפי הפרסומות שלהם הם נחשפים מידי יום גוגל מכירה את הסודות האפלים ביותר שלהם ואף מכירה אותם טוב יותר מההורים ומהחברים הטובים ביותר. אבל איך היא עושה זאת? שאלת מליון הדולר שנענית בהשארות ובהערכות בלבד מאחר ומעטים מאוד האנשים שיודעים מה מלוא המידע שגוגל מחזיקה עלינו ומעטים עוד יותר יודעים איך היא מבצעת את איסוף הנתונים המטורף בו היא עושה שימוש לפרסומות לעת עתה.

הסודיות הגדולה סביב למידע אודותינו אינו לחינם , גוגל יודעת שבמידה ואנו נבין את חומרת המצב רבים יבחרו לנטוש את שירותיה ולעבור למתחרות ולכן שומרת עמימות מוחלטת בנושא , אם זאת מידי פעם מבליחות ידיעות שגורמות לתחושת אי נוחות בקרב המשתמשים. בתחילה כעסו נורא על העובדה שגוגל מחטטת לנו בתיבות הדואר אלקטרוני ובהיסטורית הגלישה (גם כאשר אנו לא משתמשים בשירותיה) לאחר מכן נודע שגוגל עוקבת אחרינו בעזרת המכשירים הסלולריים ושומרת היסטוריה של המקומות בהם ביקרנו ואף יכולה לזהות מתוך תמונות של אחרים מקומות בהם ביקרנו כאשר לפני מספר שנים נודע שמשאבות אבק אוטומטיות שפועלות על ידי שימוש במערכת אנדרואיד מודדות ושולחות חזרה את מידות הדירה שלנו לגוגל הדבר החל להדאיג אותנו עוד יותר.

כבר שנים שגוגל מבצעת רכישות רבות בתחומים רחוקים שנות אור מהפעילות הממוצעת של החברה , כך ניתן למנות חברה לרובוטיקה בשם "בוסטון דיינמיקס" ולאחר מכן רכשה חברה בשם "נסט" שלה יש טרמוסטט שיודע לזהות את הצרכים שלנו ולהפעיל עבורינו את החימום או את הקירור בבית וכך היא ממשיכה לבצע עשרות עסקאות נוספות בכל שנה ועליהם אין לנו מידע רב אך ברור לכל שהם מהווים רובד נוסף לאיסוף מידע רלוונטי על גולשים או במקרה של חברת הרובוטיקה על הפנטגון שצורך את שירותיה?!

מנוע הקיום של גוגל נמצא בגוגל אדוורדס מנוע הפרסום העוצמתי ביותר בעולם ומשכך גוגל נאלצת לשפוך מעט מידע החוצה בכדי ליידע את המשתמשים של כלי האנליטיקס במקורות איסוף הנתונים בכדי שיוכלו להתאים עצמם לפרסום נכון יותר באדוורדס , גוגל מפרסמת מידי פעם הצצות קטנות אל תוך המערכת המתוחכמת שלה בכדי שמפתחים שעובדים עם כלים אילו יוכלו לעבוד בצורה נכונה וכמובן לספק מידע יקר שגוגל עצמה לא מסוגלת לקרוא כגון מידע מתוך אפליקציות או תרגום תוכן לקטגוריות שונות ואנחנו שרוצים להיחשף לנתוני האתר מועילים בטובינו לשתף גם את גוגל , נכון זה לא באמת מטוב לב אלא מאינטרסים משותפים של בעלי האתרים ושל גוגל.

הגרף הבא שתרגמתי עבורכם מציג הצצה מסוימת אל תוך גוגל – כאשר המטרה היא לחפש מה לא מופיע – פרטים אילו כבר קיימים לגוגל גם ללא עזרתנו:

 

כך נראה מנוע האפשרויות שלנו בגוגל אנליטיקס
כך נראה מנוע החישובים של גוגל אנליטיקס

כאשר מסתכלים על הגרף המצורף (מתורגם מגרף מקור של גוגל) ניתן לראות את אופן איסוף ועיבוד הנתונים שצבצעת גוגל בכל רגע על מליוני מקורות מסביב לכל העולם , ניתן לראות את כלי המעקב של אנליטיקס הנמצאים בכל אתר אינטרנט ובכל אפליקציה סלולרית , ניתן לראות את הכלים שהיא מאפשרת למפתחים כדי שדרכם היא תוכל לשאוב מידע נוסף מפרויקטים נפרדים שיכולים להיות בכל מכשור או בחפצים לבישים וכמובן תוכלו לזהות די בקלות את האופן שבה הכל בסוף מתרכז למקום אחד ובו המידע עובר תהליך השוואתי והנתונים מעובדים לכדי מידע אחיד ואמיתי.

לפעמים אנשים מבצעים מניפולציות שונות על המידע שהם שולחים לעיבוד בגוגל ובאמת התוצאה שהם יקבלו בממשק גוגל אנליטיקס יוצג בהתאם אך הנתונים שעברו מכם הלאה כבר יעובדו לכדי מידע אמיתי כלומר המינפולציה תעבוד עליכם אך לא על גוגל שמסוגלת להשוות את כלל הנתונים עם אתרים אחרים ועם מקורות התנועה שחסומים בפניכם , אז לסיכום כאשר אתם שואלים את עצמכם פעם בפעם הבאה מה גוגל יודעת עליי? מה גוגל יודעת על הגולשים שלי? תכנסו לגוגל אדוורדס המשלימה של אנליטיקס וראו איך גוגל מתייחס לאתר שלכם ביחס למתחרות בענף ותקבלו תמונה נוספת על איכות הגולשים והאתר אם כי גם מידע זה הינו רק קצה הקרחון – כי גוגל באמת יודעת הכל!

גוגל אנליטיקס על ידי מומחים מוסמכים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *